Nagroda im. Hansa Christiana Andersena

0
1015

Junko Yokota, przewodnicząca Jury Nagrody IBBY im. Hansa Christiana Andersena ogłosiła zwycięzców.

W 2022 roku nagrodę otrzymują:

Marie-Aude Murail z Francji za twórczość literacką 

oraz

Suzy Lee z Republiki Korei za ilustracje.

Kryteria stosowane do oceny obejmowały jakość estetyczną i literacką, a także świeżość i innowacyjność pracy każdego z nominowanych. Bardzo ważnym kryterium branym pod uwagę jest umiejętność patrzenia na świat z perspektywy dziecka oraz rozwijanie jego ciekawości.

Do tej prestiżowej nagrody nominowano sześćdziesięciu dwóch kandydatów z 33 krajów.

Jury przeanalizowało wszystkie nominacje, oceniając każdą z nich starannie i wnikliwie, Lista sześciu autorów i sześciu ilustratorów została ogłoszona w lutym br.

Marie-Aude Murail 

W ciągu 30 lat Murail napisała prawie sto książek dla dzieci i młodzieży. Jej twórczość pod wieloma względami ucieleśnia wartości IBBY. Autorka jest oddana sprawie dzieci, obserwuje świat poważnie, ale jednocześnie z humorem i troskliwym optymizmem.

 Marie-Aude Murail, fot. Claudie Rocard-Laperrousaz, 2007

Suzy Lee

Suzy Lee uważa, że książki obrazkowe to „radosna forma zabawy, prezentowana w najbardziej wyrafinowanym stylu”. Opisuje siebie jako kogoś, kto bawi się przedstawianą historią razem z czytelnikami, ożywiając ją dzięki obrazom”.

Suzy Lee, 2020, fot. za Wikipedia

W skład jury weszli: Antoine Al Chartouni (Liban), Marilar Aleixandre (Hiszpania), Evelyn Arizpe (Meksyk/Wielka Brytania), Mariella Bertelli (Kanada), Tina Bilban (Słowenia), Viviane Ezratty (Francja), Jiwone Lee (Korea Południowa), Robin Morrow (Australia) ), Jaana Pesonen (Finlandia) i Cecilia Repetti (Argentyna). Junko Yokota (USA) przewodniczyła jury, a Liz Page pełniła funkcję sekretarza jury.

Nagroda IBBY Hansa Christiana Andersena to najwyższe międzynarodowe wyróżnienie dedykowane autorom i ilustratorom książek dla dzieci. Przyznawane jest co dwa lata za całokształt twórczości. Otrzymują je autorki/autorzy i ilustratorki/ilustratorzy, których dzieła wniosły ważny i trwały wkład w literaturę dziecięcą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj