Nagroda Literacka Podróż Hestii – nominacje

0
850

W 2021 roku Fundacja Wisławy Szymborskiej wraz z Fundacją Artystyczna Podróż Hestii przy wsparciu ERGO Hestia stworzyła nową nagrodę.

Literacka Podróż Hestii to konkurs na książkę przeznaczoną dla dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 15 lat wydaną w języku polskim. W pierwszej edycji Nagrodę w wysokości 50 tys. otrzymała Katarzyna Ryrych za książkę „Lato na Rodos”.

Literacka Podróż Hestii od początku wzbudziła emocje w środowisku z racji wysokości nagrody, składu kapituły oraz samej idei wspierania fikcji dla młodych.

Mecenasowi nagrody oraz członkiniom i członkom kapituły zależało na zawężeniu nagrody do książek fikcyjnych dla młodych czytelników. To najtrudniejsza grupa odbiorców, która szuka intensywnie swojej tożsamości. Często przestaje czytać, szczególnie młodzieńcy.

Prace konkursowe ocenia kapituła nagrody złożona ze znawców literatury dziecięcej oraz przedstawicieli fundacji, w skład której wchodzą: 

Piotr Maria Śliwicki – Prezes Grupy ERGO Hestia, 

Michał Rusinek – pisarz, tłumacz, wykładowca na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, 

Katarzyna Kasia – doktor filozofii, prodziekan Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, 

Joanna Olech – autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz ilustratorka; 

Maciej Wojtyszko – reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, pisarz, autor książek dla dzieci, dramaturg, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie

Krzysztof Łapiński – filozof, tłumacz, dziennikarz naukowy, wykładowca akademicki, autor nominowanej do Nagrody LPH 2021 książki pt. „Dzik Dzikus”

Magdalena Kąkolewska – prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

Sekretarzem Nagrody jest Paulina Bandura.

Na zaproszenie do udziału w tegorocznej odsłonie konkursu Literacka Podróż Hestii odpowiedzieli wydawcy  z całej Polski, zgłaszając 83 książki. To właśnie z tej puli – po selekcji formalnej i gorącej dyskusji w trackie obrad – kapituła wybrała następujące tytuły:

• Sasza Hady (Aleksandra Motyka),  „Zefiryna i księga uroków”, Wydawnictwo Literackie

• Roksana Jędrzejewska-Wróbel, „Stan splątania”, Wydawnictwo Literackie

• Marcin Przewoźniak, „Zabójcze pierogi. Mama w occie”, Wydawnictwo Wilga/GW Foksal 

• Katarzyna Wasilkowska, „Już, już!”, Wydawnictwo Literatura

• Agnieszka Wolny-Hamkało, „Po śladach”, Wydawnictwo Hokus-Pokus

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj