Fikuśny Festiwal Literatury w Szczecinie

0
742

Fikuśny Festiwal Literatury w Szczecinie to nowe święto dobrej książki, które przez całe lato wypełni nową siedzibę kameralnej księgarni Fika w stolicy Pomorza Zachodniego. Sceną dla festiwalu będą Ogrody Śródmieście – secesyjna willa z pięknym ogrodem w samym centrum miasta. W rozciągniętym na kilka weekendów lata wydarzeniu znajdą coś dla siebie tak mali, jak duzi entuzjaści literatury.

Festiwalowi patronują i matronują: Marcin Szczygielski, Małgorzata Swędrowska i Przemek Staroń.

Literatura zmienia świat, buduje poczucie tożsamości, a przede wszystkim uczy nas empatii. Księgarnie od lat stanowią nieformalne centra kultury, to między innymi tu twórcy literatury spotykają się z czytelnikami i klientami. Fikuśny Festiwal jest naturalnym przedłużeniem działalności kulturalnej prowadzonej z sercem i z pasja przez szczecińską księgarnię FiKa. Przy okazji przeniesienia księgarni do nowej lokalizacji w zabytkowym centrum miasta powstał ponadpokoleniowy festiwal łączący okazję do poznania nowych głosów na scenie literackiej z przyjemnością nieoczywistego spędzania czasu. Wydarzenie kierowane jest zarówno do mieszkańców i mieszkanek Szczecina i okolic jak i tych wszystkich, którzy na wakacje wybierają się nad morze. To nie miejsce i nie adres na lamenty nad stanem czytelnictwa nad Wisłą (drobna poprawka: nad Odra). Tutaj spotkanie z książką to nie obowiązek, a czysta rozkosz!

W programie festiwalu zaplanowano spotkania z pisarzami i ilustratorami, literackie spacery po Szczecinie, rozmowy, warsztaty, plenerowe czytania na trawie przy lemoniadzie w towarzystwie literackich gwiazd, słowem – będzie to dobrze spędzony czas wśród pięknych słów i obrazów. Festiwal wychodzi również naprzeciw potrzebom nowych mieszkańców Szczecina z Ukrainy, którzy wezmą udział w skierowanych do nich wydarzeniach. Wśród gości festiwalu znaleźli się między innymi: Emila Dziubak, Przemek Wechterowicz, Agata Romaniuk, Grzegorz Kasdepke, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Magdalena Mrozińska, Aleksandra Zaborska, Magdalena Kalenin, Kinga Konieczny, Krzysztof i Julia Łapińscy oraz patroni i matronki Fikuśnego Festiwalu: Marcin Szczygielski, Małgorzata Swędrowska oraz Przemek Staroń.

Pomysłodawczynią i koordynatorką Fikuśnego Festiwalu jest Małgorzata Narożna, właścicielka kameralnej księgarni FiKa.

„Przez 8 lat istnienia księgarni FiKa udało mi się zorganizować setki spotkań autorskich, rozbudzić czytelnicze pasje wśród dzieci i młodzieży, zarazić miłością do książek, a przy okazji stać się jedną z najbardziej rozpoznawalnych księgarń dziecięcych w Polsce. Od początku w swojej pracy stawiam na indywidualny kontakt z każdym gościem księgarni i tak też zaplanowałam festiwal. W dobie przesycenia imprezami konkurującymi o nasz wolny czas proponuję tak potrzebne nam chwile skupienia na uważnie wybranych książkach i autorach oraz autorkach, którzy włożyli w nie całą swoją energię i pisarską oraz wizualną wyobraźnię”.

Filozofia slow przebija przez cały program przedsięwzięcia. „Lato nie musi być czasem, w którym pospiesznie pędzimy nad morze w poszukiwaniu promyków słońca. Księgarnia FiKa poleca się – jako przystanek w Waszych wakacyjnych wojażach i miejsce kontaktu z dobrym słowem”. – dodaje. 

„Dobywając właściwych słów, zabarwiając je uczuciem, odcieniami nastroju, przydając im znaczeń, muzyki – kształtuje się wszystko, co istnieje” – napisała Olga Tokarczuk. Pisanie, czytanie, ale także polecanie książek wartych przeczytania widzę właśnie w ten sposób – jako niekończący się proces czytelniczego dojrzewania, otaczania się dobrym słowem, oswajania nim świata.”

Fikuśny Festiwal Literatury w Szczecinie

25-26 czerwca | 9-10 lipca | 23-24 lipca | 6-7 sierpnia | 20-21 sierpnia

Ogrody Śródmieście, Szczecin, ul. Wielkopolska 19

Informacje o Festiwalu dostępne na profilu Fikuśny Festiwal Literatury w Szczecinie 

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. 

Organizatorem Fikuśnego Festiwalu jest Fundacja Fika Czyta. Festiwal współfinansowany ze środków Gminy Miasta Szczecin.

Parnerami strategicznymi są Collegium Balticum – Akademia Nauk Stosowanych oraz Novotel Szczecin Centrum.

Twórz Festiwal razem z nami – zostań jego Patronem. https://patronite.pl/fika

Razem możemy więcej!

Małgorzata Narożna

Współtwórczyni księgarni FiKa w Szczecinie, w której na tysiące sposobów promuje literaturę i czytelnictwo. Absolwentka Polskiej Akademii Księgarstwa, członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Uhonorowana nagrodą za upowszechnianie czytelnictwa w konkursie „Książka Roku 2018”. Realizatorka licznych projektów animujących czytelnictwo w Szczecinie, m.in. „Książka się stroi”, „FiKa – księgarnia przyszłości”, „Książki kupuje się w księgarni – czytam i fikam”, „Książnica fika” „Czyta się”, „Fika filozofuje”, „Fika na języku”. Twórczyni projektu „Fikamy po Szczecinie” – serii przewodników dla dzieci i dorosłych po swoim rodzinnym mieście.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj