„Na jagody”

0
747

„Na jagody”
Maria Konopnicka
ilustr. Katarzyna Minasowicz
Wydawnictwo Kropka, czerwiec 2022

Nakładem wydawnictwa Kropka ukazało się nowe wydanie „Na jagody” Marii Konopnickiej.

Konopnicka była poetką, autorką słynnej „Roty” i baśni, którą wszyscy znają: „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Czytelnicy kojarzą ją też z czarno-białych zdjęć – poważną panią w kapeluszu i z monoklem…

Ale czy wszyscy wiedzą, że Konopnicka wyprzedzała swoją epokę pod każdym względem? Ta niezwykle śmiała, odważna, często kontrowersyjna kobieta nie bała się stanowczo wygłaszać swoich opinii, a to, co pisała i mówiła, nie wszystkim się podobało. Jednocześnie była bardzo popularna, a wiele z jej książek stało się prawdziwymi bestsellerami.

Ktoś taki jak ona na pewno nie chciałby, by jego dzieła kurzyły się na ciemnych półkach bibliotek. Dlatego oddajemy w ręce czytelników piękne nowe wydanie Na jagody – popularnej „leśnej książeczki”, którą wspaniale – nowocześnie, ale z wielkim szacunkiem dla tekstu, zilustrowała Katarzyna Minasowicz. – mówi Anna Czech, redaktorka naczelna wydawnictwa Kropka.

„Na jagody” to baśń poetycka napisana przez Marię Konopnicką w 1903 roku dla najmłodszych czytelników. Książka doczekała się licznych wydań, była ilustrowana m.in. przez Zofię Fijałkowską i Annę Stylo-Ginter.

Katarzyna Minasowicz jest absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (2006) i Wydziału Wzornictwa Przemysłowego ASP (2008) w Warszawie, autorką książek dla dzieci, współprojektantka Systemu Informacji Miejskiej dla Krakowa (wraz z Towarzystwem Projektowym i Z. Konarską), laureatka Red Dot Award (wraz z Z. Konarską i M. Ostaszewską-Olszewską), stypendystką programu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w 2021r. Od 2015 r. współpracuje z Teatrem Niewielkim, jest autorką identyfikacji wizualnej teatru i oprawy graficznej spektakli dla dzieci. Jej książka „Mój przyjaciel Niedźwiedź” znalazła się w finale konkursu Empiku Najlepsza Książka Dziecięca „Przecinek i kropka” 2018.

Wydawnictwo Kropka jest imprintem wydawnictwa Marginesy, działa od 2020 roku. W ofercie ma książki dla dzieci w wieku 3-12 lat. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj