Maszty i baszty – ilustracje Bożeny Truchanowskiej i Wiesława Majchrzaka w Muzeum

0
555

Od 1 czerwca w Muzeum Gdańska trwa wystawa ilustracji Bożeny Truchanowskiej i Wiesława Majchrzaka. Dzięki niej można odbyć sentymentalną podróż w czasie i cofnąć się do lat dzieciństwa.

To okazja, aby osoby, które pamiętają z dzieciństwa książki i czasopisma ilustrowane przez Truchanowską i Majchrzaka, przyprowadziły swoje dzieci lub wnuki i wspólnie zobaczyli, jak można zilustrować magiczny świat książkowych opowieści. 

Na ekspozycji będzie można zobaczyć ponad 140 projektów ilustracji, przede wszystkim do książek oraz czasopism i kalendarzy, ukazujących Pomorze i Gdańsk. Widz może jednak się zapytać, skąd wziął się tytuł wystawy? 

Otóż maszty i baszty, a bardziej obrazowo ‒ statki i budynki, były jednymi z najpopularniejszych motywów ilustracji, które przenosiły czytelnika w świat dawnych mitów i legend Pomorza. To właśnie one budowały piękny i fascynujący, a nieraz tajemniczy i budzący zaciekawienie świat w wyobraźni czytelników. Na wystawie będą też prezentowane książki, do których projekty przygotowali Truchanowska i Majchrzak, głównie autorstwa pisarza Franciszka Fenikowskiego.

Wystawa jest nie tylko zaproszeniem do odbycia sentymentalnej podróży do lat dzieciństwa, ale również prezentacją wybitnych prac wpisujących się w „polską szkołę ilustracji”, która rozwinęła się w latach 60. i 70. XX wieku. Niezliczone ilustracje wybitnych polskich twórców publikowano zarówno w książkach, jak i w czasopismach, takich jak „Miś”, „Świerszczyk” czy „Płomyczek”. 

Kształtowały one wizualną wrażliwość kolejnych roczników młodych Polaków. Książki i czasopisma były wówczas wydawane w ogromnych nakładach i miały bardzo duże oddziaływanie społeczne. Ówczesne osiągnięcia w tym zakresie były tak imponujące, że zaczęto z czasem używać określenia „polska szkoła ilustracji”. Wśród znakomitych twórców byli również bohaterowie wystawy – Bożena Truchanowska (ur. 1929 r.) i Wiesław Majchrzak (1929–2011). Osoby zajmujące się malarstwem, ilustracją czy projektowaniem graficznym z pewnością znajdą dla siebie wiele inspiracji i docenią kunszt artystyczny prezentowanych prac. 

Niemal wszystkie prace pokazane na wystawie pochodzą z prywatnej kolekcji Agnieszki i Jacka Friedrichów. Jeden projekt ilustracji stanowi własność Biura Wystaw Artystycznych – Galerii Zamojskiej w Zamościu.

Na ekspozycji przeznaczono specjalną przestrzeń dla dzieci; kącik urządzony meblami dla najmłodszych stwarza możliwość wykonania własnym prac plastycznych (przygotowano Kreatywny zeszyt), ułożenia puzzli z motywami zaczerpniętymi z pokazywanych na wystawie projektów, a nawet… rysowania kredkami po ścianie.

Wystawę będzie można oglądać od 1 czerwca do 2 października 2022 r. w Domu Uphagena, ul. Długa 12 w Gdańsku. Wstęp w godzinach otwarcia obiektu i w cenie biletu zwiedzania. 

HARMONOGRAM WYDARZEŃ: 

Co: Rozmowa wokół wystawy o polskim ilustratorstwie lat minionych i najnowszych z udziałem dr hab. Małgorzaty Cackowskiej (UG), dr Anity Wincencjusz-Patyny (ASP Wrocław), red. naczelnej Marty Lipczyńskiej-Gil (czasopismo „Ryms”), dr hab. Jacka Friedricha (MNG, UG)
Kiedy: 29 września (czwartek) godz. 17.00 
Gdzie: Dom Uphagena, ul. Długa 12
Wstęp: wolny 

Co: Muzeum Gdańska Seniorom
Kiedy: 29 września (czwartek) godz. 12.00
Wstęp: obowiązują zapisy 

Wystawa: Maszty i baszty. Gdańsk i Pomorze w ilustracji Bożeny Truchanowskiej i Wiesława Majchrzaka.

Kiedy: 1 czerwca ‒ 2 października 2022 r.

Kurator: Jacek Friedrich

Współpraca kuratorska: Ewa Barylewska-Szymańska, Wojciech Szymański

Projekt scenografii: Anita Wasik

Nadzór nad przygotowaniem ekspozycji: Agnieszka Barczewska, Grzegorz Jedlicki

Opieka konserwatorska: Joanna Harsim-Grym, Barbara Łebek

Meble do kącika dziecięcego: Mozi. Ziemowit Liszek

Wykonanie prac: ekipa techniczna Muzeum Gdańska

(informacja nadesłana)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj