Fikuśny Festiwal Literatury w Szczecinie

0
365

1 czerwca w Szczecinie wystartował druga edycja Fikuśnego Festiwalu Literatury w Szczecinie – jedynego takiego wydarzenia na Pomorzu Zachodnim i prawdopodobnie jedynego festiwalu literackiego organizowanego przez kameralną księgarnię. Zaczynamy hucznym przyjęciem z Edziem, ale przysłowiowy Dzień Dziecka potrwa w księgarni FiKa przez całe lato – i znajdą w nim coś dla siebie tak mali, jak duzi czytelnicy i czytelniczki!

Dzień Dziecka to najlepszy dzień, żeby zainaugurować Fikuśny Festiwal Literatury w Szczecinie, czyli pierwszy i jedyny na Pomorzu Zachodnim festiwal książki dla dużych i małych z prawdziwego zdarzenia! 

1 czerwca, o 18.00 zapraszamy wszystkich małych i dużych fanów dobrej zabawy na bal przebierańców u Edzia. Wystarczy wziąć uśmiech, przebrać się za swoją ulubioną posiać literacką, a później tylko pląsać w rytm muzyki. Przygotowaliśmy dla Was warsztaty, wspólne czytanie, quiz wiedzy o Edziu z nagrodami i mnóstwo niespodzianek. – zapowiada Małgorzata Narożna, organizatorka Fikuśnego Festiwalu.

Edzio to sympatyczny, nieśmiały wiewiórek, bohater uwielbianych przez dzieci książek Marca Boutavant i Astrid Desbordes. Odwiedzający księgarnię FiKa w Ogrodach Śródmieście dobrze kojarzą jego maskotkę, witającą przy wejściu z wygodnego fotela. Edzio – tak jak wszystkie dzieci – uwielbia przyjęcia, więc Fikuśny Festiwal Literatury w Szczecinie rozpocznie się w Dzień Dziecka plenerowym balem przebierańców!

Bal u Edzia to tylko początek wrażeń, bo przez całe lato w księgarni FiKa będzie można spotkać ulubionych autorów i autorki, a także bohaterów ich książek! Czekają nas więc weekendy z Panem Kuleczką i kaczką Katastrofą, Figą – psią superbohaterką, Basią, Florką, Skarpetkami, wszystkimi pszczołami i drzewami, Miziołkiem, Kaszydłem i Małym Potworem, chartami i syjamami, Antkiem i Kurzolem, żubrem Pompikem, a nawet całą Kocią Szajką

Fikuśny Festiwal potrwa przez całe lato w wybrane weekendy. W festiwalowe soboty w programie plenerowe rodzinne czytanki dla najmłodszych Fika Czyta, spotkania z najlepszymi pisarkami i pisarzami oraz czytania performatywne. W niedziele scena Ogrodów Śródmieście zamieniać się będzie w przestrzeń warsztatową, a zaproszeni ilustratorzy i ilustratorki stworzą z dziećmi małe-wielkie dzieła sztuki. 

W tym roku do współpracy zaproszony został Teatr Współczesny w Szczecinie. Aktorzy pod okiem reżysera Jakuba Skrzywanka przygotują czytania performatywne na podstawie fragmentów „Nigdy nie będziesz szło samo” Anouk Herman oraz „Jak płakać w miejscach publicznych” Emilii Dłużewskiej. Dorosła publiczność będzie miała też okazje wziąć udział w słowno-muzycznym kolażu z okazji 100. rocznicy urodzin Wisławy Szymborskiej oraz spotkaniach autorskich m.in. z Kingą Konieczny, Radkiem Rakiem czy Agatą Romaniuk.

Gośćmi drugiej edycji Festiwalu będą: Wojciech Widłak, Kinga Konieczny, Zofia Stanecka, Piotr Socha, Marcin Szczygielski, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Inga Iwasiów, Joanna Rusinek, Radek Rak, Daniel de Latour, Joanna Olech, Marta Lipczyńska-Gil, Nika Jaworowska-Duchlińska, Boguś Janiszewski, Tomasz Samojlik, Nina Igielska, Agata Romaniuk i Emilia Dziubak

Festiwale są jak lekcja czytania siebie, lekcje odczytywania świata i rzeczywistości dookoła. Fikuśny Festiwal Literatury jest dla Was, zabierzcie więc przyjaciół i znajomych i dajcie się zaprosić na najfikuśniejsze wydarzenie w Szczecinie! – zapraszają organizatorki Małgorzata Narożna i Kinga Kowalska. 

Więcej informacji o Fikuśnym Festiwalu znajdziecie na stronie fikaszczecin.pl oraz na profilu FB Fikuśny Festiwal Literatury. 

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. 

Zapisy: fikaszczecin.pl/festiwal

1 czerwca | 17-18 czerwca| 1-2 lipca | 15-16 lipca | 29-30 lipca | 12-13 sierpnia 

Księgarnia FiKa, Ogrody Śródmieście, ul. Wielkopolska 19, Szczecin

Organizatorem Festiwalu jest księgarnia FiKa i Fundacja Fika Czyta. Festiwal jest współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Zachodniopomorskiego, Gminy Miasta Szczecin. Partnerem wydarzenia jest Collegium Balticum – Akademia Nauk Stosowanych oraz hotel Villa Flora.

Opracowanie graficzne: Magdalena Kalenin.

Działania Festiwalu można wesprzeć za pośrednictwem platformy Patronite.

(informacja nadesłana)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj